Какво не знаем за коледа по света
Santa Claus (Дядо Коледа) е роден през 60-те години на 19 в. в САЩ. Етимологията на името му е свързана със Св. Никола или Sinterklaas, както го наричат в Холандия и на когото прилича по дългата си брада и изразеното коремче. Този първи Дядо Коледа пушел лула и летял над света с каруца, която не била теглена от елени. Освен това не се обличал в червени дрехи и не живеел на Северния полюс. Той обаче носел подаръци на децата всяка година.
Холандците с нетърпение чакали да дойде 5 декември, защото тогава те посрещали Sinterklaas или Св. Никола, за чиято щедрост и доброта се носели легенди. В Холандия коледното дърво се нарича райско.
В Германия децата оставят писма на прозорците за Christkind, крилато същество облечено в бяло и със златна корона, което разнасяло подаръци. Интересна е декорацията на подаръците – те били поръсвани със захар, за да блестят.
В Италия коледни сезон продължава три седмици. Той започва 8 дни преди Коледа, известна като Новена. През тази седмица децата обикалят от къща на къща облечени като овчари, които свирят на свирки, пеят колени песни и рецитират коледни стихотворения. На коледния ден Babbo Natale или Дядо Коледа може да им донесе някакъв малък подарък, защото големият ден за истинските подаръци е 6 януари – Богоявление.
Във Франция на Коледа децата оставят обувките си до камината, за да бъдат напълнени с подаръци от Pere Noel. В източна Франция той е съпровождан от мъж, облечен в черно, който наричат Le Pere Fouettard. Във северна Франция децата получават подаръците си на 6 декември – Никулден.
В Русия религиозният празник на Коледа е заменен с празник на зимата. Традиционната руска коледа се свързва със специални молитви и пост, който понякога продължава 39 дни – до 6 януари – Богоявление.
Християнските семейства в Китай украсяват коледното дърво с цветни украшения, във формата на цветя, фенери и гирлянди, изработени от хартия. Също така окачват чорапи, надявайки се белобрадият старец да ги напълни с подаръци и лакомства. Китайските коледни дръвчета се наричат „дръвчета на светлината“, а Дядо Коледа се нарича Дун Че Лао Рен.
В Корея Дядо Коледа е познат сред децата като Santa Haraboji. Там той носи или червен или син костюм. На Коледа хората си разменят подаръци, като вместо подарък обичайно е да получават пари.
По Коледа ресторантите са препълнени, защото това е романтичен ден за влюбените. За корейците не християни 25 декември е ден за пазаруване.