На пръв поглед общото между езиковото обучение и екокултурата не е много. Но би било жалко, ако не се използва богатата трибуна от деца и възрастни, която обединява в себе си школа ИНТЕНЗИВ, и да не се прокара идеята за дружелюбното отношение към околната среда.
Това, с което сме се заели засега е:
- информиране;
- ангажиране и на родителите;
- разделно изхвърляне на отпадъците;
- инициатива за предаване на стари батерии;
- при възможност се ползва електронна версия на тестове и упражнения, за да не се хаби хартия;
- подбор на полезно, здравословно детско меню.
Най-лесното е да информираме за всичко, което се свързва с екологичен живот, как да бъдеш „зелен”, да разпознаваме отпадъчните материали и да ги изхвърляме разделно, да обясняваме как това ни засяга пряко и защо е важно.
В учебните стаи поставихме две кошчета за отпадъци – едното за хартия, пластмаса и метал, другото за всичко останало. Хартията е много често използван материал в една школа, особено когато се изработват арт проекти. Не е много оптимистично, когато видим, че отпадъците са смесени и в двата коша, но напомнянето е ежедневно. Знаем, че това е начинът и няма да се откажем.
За някои от нас е известно, че старите батерии не се изхвърлят в общия боклук, но много хора не го знаят. Започнахме с акция за събиране на батерии. През цялото време всеки от нашите клиенти може да носи своите ненужни батерии, които поставяме в специални торби, за да ги предаваме в специални пунктове в магазините на „Германос”(мина доста време, докато открием къде да ги предаваме). Родителите също се ангажират, заразени от ентусиазма на децата си. На практика тази акция вече е постоянна в ИНТЕНЗИВ.
Относно пестенето на хартия, търсим и използваме всяка възможност упражненията да се правят директно на компютър, а не на листи. Това не е лесно да се въведе, поради факта, че всички ние имаме траен навик да ползваме хартия, която възприемаме за неизчерпаема даденост.
В рамките на лятната езикова занималня в Школа ИНТЕНЗИВ, децата са при нас от 9 до 17 часа и се хранят три пъти с полезна за тях храна. Сутрин закусват с разнообразни плодове, на обед с готвена храна и супата е задължителна, а следобедната закуска също е здравословна. Не предлагаме на децата вафли, чипс, кроасани, хамбургери, солети и бонбони. Част от обучението включва разговори, обсъждане и информиране на тема здравословно хранене и защо трябва да избягваме някои храни, а да предпочитаме други. Наблюденията ни сочат, че много от децата се хранят с вафли и чипс, без ограничения от страна на родителите, и не са много очаровани от менюто на лятната ни занималня.
Еко ангажираността се възпитава от млада възраст, затова нашите усилия са насочени най-вече към учениците, посещаващи ИНТЕНЗИВ, но включваме и нашите по-големи клиенти. Засега инициативите ни се ограничават в това, но ще търсим и други начини, за да станем напълно”зелена” школа ИНТЕНЗИВ.
Не е вярно, че не зависи от нас.